понедельник, 4 декабря 2017 г.

Картинки по запросу рослини восени


Тема:  Інтегрований урок. Рослини восени.
                   Інструктаж з БЖД. Елементарні поняття про скульптуру, її основні ознаки. Ліплення сімї гарбузових
Мета:
       формування предметних компетентностей: поглибити знання школярів про будову рослин; формувати в учнів уявлення про пристосування рослин до поширення плодів і насіння у природі; формувати вміння аналізувати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між явищами природи; формувати потребу в пізнанні природи, проведенні спостережень за рослинами восени; розвивати кмітливість, спостережливість, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи; надавати учням поняття про скульптуру як вид мистецтва, її види і відмінність від живопису; закріплювати початкові навички роботи з пластиліном (глиною);
      формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати здатність визначати з допомогою вчителя найістотніші ознаки у виконуваній роботі, виконувати логічне групування об'єктів, установлювати взаємозв'язок між причиною і наслідком; формувати у дітей уміння сприймати, розрізняти та аналізувати характерні особливості об’ємної форми; закріплювати початкові навички основних видів ліплення; розвивати дрібну моторику руки;
загальнокультурної: учити дотримувати норм мовленнєвої культури, зв'язно висловлюватися в контексті змісту самостійно опрацьованого матеріалу підручника; виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості; виховувати екологічну культуру
громадянської: удосконалювати вміння висловлювати і пояснювати власну точку зору.
Тип уроку: комбінований.
Міжпредметні зв'язки: образотворче мистецтво.
Обладнання: картки з прислів'ями для роботи в парах; тести; зображення для здійснення рефлексії навчальної діяльності «Дерево успіху», мультимедійна презентація, пластилін, дощечка для пластиліну, скальпель для пластиліну.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Сл. №1
1. Емоційне налаштування учнів.
Ось дзвіночок пролунав,
Дзвінко пісню заспівав.
Сьогодні урок відкритий для всіх,
Багато гостей! Тож вітаємо їх!
 ( Ласкаво просимо!)
2. Девіз уроку: Сл. 2
Душу і серце в роботу вклади,
кожну хвилинку в труді збережи!

       Розпочинаємо нашу роботу віршем поетеси Надії Красоткіної.
Прослухавши його, спробуйте відповісти на питання, але одним словом.
– Про що цей вірш?
3.     Поетична хвилинка Сл. 3
 В осіннім лісі всюди казка,
Тут різні барви, кольори.
І краєвиди ніжні, й ласка
І тепле сонечко вгорі.
Уся багряна в дуба гілка,
А клен вогнем палахкотить.
Он на сосні стрибає білка
І сойка між гілок летить.
Он вигляда грибок з-під моху,
Ще під листком – грибок-маля.
Та мен
ший день стає потроху,
Бо до зими летить земля.
– Про що ж цей вірш? (Про природу)
– Згадайте, що ми називаємо природою? (Природою називають все, що оточує людину, крім речей, що виготовила вона сама)
– Чому людина вивчає природу? (Вивчає, бо це цікаво, корисно. Вивчення природи дає нам змогу розібратися, як у природі все пов’язане…)
– А ви любите природу? (Так, любимо)
– Мені дуже приємно, що сьогодні працюватимуть учні, які люблять природу. Адже я теж люблю та захоплююсь нею і хочу, щоб нашою любов’ю до природи пройнялися і присутні  на  уроці.
4.     Палітра емоцій. Слухання казки про осінь Сл. 4
   Чи бачили ви, діти, чарівницю, яка прийшла до нас непомітно і розфарбувала все навколо в різні кольори?
А я бачила. Вона йшла у жовто-багряній сукні, у вінку з винограду та золотистих колосків, а в руках несла кошик з чудовими подарунками. Вона несла діткам запашні яблука і груші, білочкам — горішки, зайчикові — нову шубку, ведмедикові — меду й малини, щоб посмакував перед довгою зимою.
Ішла вона полями, лісами, гаями і роздавала всім чарівні фарби. А потім ще й дощик домалювала.
     Діти, хто ця чарівниця?( Так, це – осінь чарівниця)
5.     Легенда про осінь
   За народним переказом Осінь – старша донька Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на землю, Сонце сказало їй:
Забирай все моє багатство. Я віддаю тобі все своє золото. Будь щедрою і люди полюблять тебе.
                І Осінь, виконує наказ Сонця і щороку дарує нам щедрі дарунки полів і садів, і чарує нас своїм осіннім золотом.
     Назвіть основні ознаки осені. (Холод, опади випадають у вигляді дощу, небо частіше вкрите хмарами, дні коротші, а ночі довшими).
     Дітки, як змінюється тривалість дня і ночі восени? (Ніч довшає, а день коротшає).
                 А як видумаєте, чому восени складніше прокидатися вранці? (Тому що ніч довша за день. Коли ми встаємо раненько, то на дворі ще темно).
ІІ. Фенологічні спостереження Сл. 5
1.     Вправа «Погода»
Вчитель. Щодня  життя людини починається з новин про погоду. От і ми спробуємо разом скласти прогноз погоди на сьогодні.
-           Скажіть, який сьогодні день? (Вівторок) ясний, хмарний, похмурий?
-           Яке число? (24 жовтня)
-           Яка погода сьогодні? (Відповіді учнів)
-           Яка температура повітря? (Відповіді учнів)
-           Чи були опади? (Відповіді учнів)
– Що змінилося порівняно з минулим тижнем? Сл. 6
– Діти,  від  чого  залежать  всі  зміни  в  природі?  (Всі  зміни  в  природі  залежать  від  висоти Сонця  на  небосхилі)
– Я  бажаю, щоб  на  нашому  уроці  було  тільки  сонячно. А  від  сонця  і  сонячного  тепла  урок  пройшов  цікаво, швидко  та  організовано.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
1.     Гра «Незакінчене речення»  Сл.7
Ø  Осінні місяці: … вересень, жовтень, листопад.
Кожна назва місяця пов’язана з його особливостями. Це наш спостережливий народ підібрав такі влучні назви.
Назва місяця-вересень-походить від назви вічнозеленого куща-вересу, який любить вологі землі та лісові хащі. Росте він на півночі України, на Поліссі. А цвіте рожевими або фіолетовими квіточками саме 1-го осіннього місяця. Звідси й назва-вересень. 
 Назва 2-го місяця осені-жовтень-закріпилась в українській мові біля 100 років тому. Раніше в народі його називали «корінник», «рум’янцем осені», а ще «брудник», бо багато випадає дощів. 
Назва місяця «листопад» вживається ще в 6 слов’янських мовах. За холодні й короткі дні листопад ще називали в народі «куцнем», «напівзимником».
Листопад вересню онук, жовтню-син, зимі-рідний брат.
Листопад зимі ворота відчиняє. 
Ø  Восени дні стають…коротшими, а ночі… довшими.
Ø  Небо часто вкривається …сірими хмарами.
Ø  Часто йдуть … дощі, дмуть холодні… вітри.
Ø  Цвітуть квіти… чорнобривці, хризантеми, жоржини, айстри.
Тож, пропоную вам переглянути відеоролик «Осінні турботи», щоб запам’ятати, які зміни відбуваються в природі восени.
Відео Уроки тітоньки Сови «Осінні турботи»
2.     Бесіда.
-           Які зміни відбулися в житті Листочка? (пожовтів, упав з дерева)
-           Про які зміни розповіла нам тітонька Сова
ІV. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності Сл. 8
      Саме сьогодні ми будемо говорити про зміни, які відбуваються в житті рослин з приходом осені,виготовимо з пластиліну сім'ю гарбузових. Формувати потребу в пізнанні природи, проведенні спостережень за рослинами восени; розвиватимемо кмітливість, спостережливість, мислення; виховуватимемо дбайливе ставлення до природи; закріплюватимемо початкові навички роботи з пластиліном .
V. Вивчення нового матеріалу Сл.9
-           На сьогоднішній урок до нас в гості завітав Гарбузик. Він іде до лісової школи і тремтить, бо не знає дороги? Сл. 10
-           Допоможемо знайти дорогу?
-           А для того, щоб нам допомогти гарбузику, ми будемо долати перешкоди, тобто виконувати різноманітні завдання. Сл. 11 Погляньте на екран і скажіть, якого кольору дерева? (Дійсно, вони жовто-багряного кольору, адже ми знаємо, що листяні дерева скидають на зиму листя і в листопаді місяці ці рослини готуються до зими.)
-           Добре дітки, ви молодці, адже допомагаєте гарбузику.
-           Сл. 12 І наш герой біжить далі і зустрічає білочку, яку просить теж допомогти найти дорогу і дати відповіді на запитання.
1.     Бесіда з елементами розповіді.
-        Сл. 13 На які три групи поділяють рослини? (дерева, кущі, трав’янисті рослини)
-        Які ви знаєте дерева?
-        Сл. 14 Порівняйте берізку влітку та восени. (змінилося забарвлення листків)
-        Восени листки рослин змінюють своє забарвлення з зеленого на жовте, багряне.
-        У горобини листочки  жовті та червонясті, у дуба – жовто-коричневі або бронзові. Першим жовкне листя берези.
-        А чому листки змінюють своє забарвлення?
Сл. 15  Зелений колір листю надає хлорофіл. Улітку хлорофілових зерен утворюється багато, а восени тепла і світла менше, тому і хло­рофілу утворюється менше. Крім хлорофілу в листях є жовті, чер­воні, жовтогарячі речовини.
Не усі дерева і кущі перефарбовують своє листя. Зеленим опа­дає листя ясена, вільхи, бузку.
-        Який день влітку: довгий чи короткий? (довгий)
-        Сонце світить довго і листочок залишається зеленим.
-        З приходом осені дні стають … (коротшими). Рослини отримують менше світла. Зелена речовина руйнується і протягом короткого дня не встигає відновитися. Помітним стає жовтий колір.
— Зниження температури повітря восени позначається на житті рослин. Як ми відмітили, одним з найцікавіших осінніх явищ є листопад.
Скидаючи листя, дерева, оберігають себе від меха­нічних пошкоджень під масою снігу. Часто можна бачити, як узимку ламаються від снігу досить великі гілки дерев.
            Хвойні рослини легко переносять тимчасову нестачу води, яка надходить до коріння з ґрунту. Їхня хвоя випаровує набагато менше води, ніж листя листяних дерев.
Ø Цікаво знати!
Листя, що впало, теж приносить користь. Розкладаючись, воно збагачує ґрунт добривами. Крім того, щільний килим торішнього листя служить хорошою перешкодою для дощової і паводкової води, не дає струмкам розмити родючий шар. Вкрите першим сні­гом опале листя — ця ще одна «ковдра» для тих, хто залишився зимувати на поверхні ґрунту.
Сл. 16 Висновки. Рослини, як і тварини, готуються до зими. Посиле­ний листопад починається вслід за першими заморозками. Різні де­рева і кущі набувають різного осіннього забарвлення. Листопад — це пристосування рослин до зменшення випаровування восени і зимою. Осінь час підготовки і переходу рослин до зимового спо­кою.
2.  Фізкультхвилинка Сл. 17
3.     Робота в парах . Сл. 18
Гра «З’єднай прислів’я»
Як листя жовтіє,

Літо дає коріння,

Осінь іде

В вересневий час
а осінь насіння

 за собою дощі веде

сім погод у нас

то поле смутніє
Перевірка ( усно)
4.  Бесіда.  Сл. 19
-        Тож  давайте підведемо підсумки сказаного:
-        Як називається явище, коли падає листя з дерев? (листопад)
-        Чому листя опадає? (Листки рослин випаровують воду. Восени вологи мало і листок відмирає. Таким чином, скидаючи листя, дерево або кущ готується до відпочинку взимку)
5.        Хвойні дерева. Сл. 20
-        А чи у всіх дерев опадає восени листя?
-        У яких дерев восени листя зелене? (сосна, ялина)
-        До якої групи належать ці дерева -  листяні чи хвойні?
-        Чому? (Їхні листки, хвоїнки, живуть декілька років і опадають поступово)
6.      Трав’янисті рослини. Сл. 21
-      Що відбувається з трав’янистими рослинами? (жовтіють і в’януть)
-        Ростуть в Україні і вічнозелені трав’янисті рослини. Це, наприклад, барвінок.
Цвіте синьо, лист зелений,
Квітник прикрашає,
Хоч мороз усе побив —
Його не займає. 
-        Які ще зміни відбулися з настанням осені в житті рослин? (дозрівають плоди)
-        Сл. 22 У яких  дерев та кущів дозрівають плоди восени? (калина, каштан, горобина. А у трав'янистих рослин? – гарбузи)
-        Дозрівання плодів – це теж явище в житті рослин.
-      Наш герой Гарбузик теж восени дозріває та збільшується у розмірах.
-       Сл. 23 Гарбузик дуже просить нас виліпити з пластиліну його та його родичів.
7.     Пояснення вчителя
 (Учитель викладає загальні відомості про скульптуру як вид образотворчого мистецтва та її різновиди, використовуючи ілюстративний та допоміжний матеріал на власний розсуд)
Сл. 24 Скульптура — вид образотворчого мистецтва, вироби якого мають об’ємну форму.
 Сл. 25 Круглу скульптуру можна побачити з усіх боків, обійти навколо.
Скульптури, створені на честь історичних подій чи видатних людей, називають пам’ятниками.
Ці скульптурні вироби великі за розміром, виконані з довговічних матеріалів: бетону, каменю, металу. Встановлюють пам’ятники на вулицях і майданах, у садах, парках, скверах.
Скульптурні зображення, не дуже великі за розмірами, називають статуями. Статуї призначені для прикрашання приміщень. Їх виконують з мармуру, бронзи або деревини.
 Сл. 26 Декоративні скульптурки, призначені для прикрашання меблів, — це статуетки. Їх виконують із глини, бронзи, деревини, скла, напівкоштовних каменів і дорогоцінних металів.
Сл. 27 Наскельна ліпнина виникла задовго до появи перших наскельних малюнків. Людина зрозуміла, що можна узяти грудку вологої глини й перетворити її на об’ємне зображення. Згодом грудки глини ставали все більше схожими на фігурки людей і тварин. Фігурку створювали з «одного шматка», тобто руки та ноги не виступали за основний контур. Первісні скульптури створювали з каміння, схожого за формою на того чи іншого звіра, птаха або людину. Лише згодом люди навчилися відокремлювати частини, що виступають, та винайшли для цього багато способів ліплення.
          Сл. 28 Сьогодні ми з вами виліпимо нашого героя Гарбузика, а вдома вам необхідно буде намалювати або виліпити сім'ю гарбузових.
-         Тож, до роботи!
-         Повторимо правила техніки безпеки під час роботи з пластичними матеріалами
8.     Сл. 29 Правила роботи і техніка безпеки під час роботи з пластичними матеріалами
1.     Робоча поверхня має бути закрита клейонкою або газетою, тому що пластилін може забруднити її.
2.     Усі роботи необхідно виконувати тільки на дошці для ліплення.
3.     Зі стеками слід поводитися дуже обережно, не пустувати і не розмахувати ними.
4.     Після роботи потрібно обов’язково ретельно помити руки з милом (пластилін залишає жирні плями) і вичистити нігті.
Сл. 30 Учитель. Роздивіться уважно зображення овочів.
З яких частин складається об’єм?
Якими є їх форма й пропорції?
На що схожий за своєю формою гарбуз та його родичі?
Будемо ліпити гарбузика з різних частин.
-         Під час ліплення весь час порівнюйте розміри й пропорції окремих частин.
-         Частини скріпіть між собою примазуванням. ( пальчиком)
VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО.
1.     Робота в зошиті Сл. 31
Сторінка 13.
-         Позначте букети виготовлені з осінніх квітів
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ. Сл. 32
1. Самооцінювання.  Сл. 33
-           Погляньте, яке чудове намисто принесла нам чарівниця-осінь.
-           Намалюйте й ви ниточку та зобразіть на ній намистинок стільки, наскільки ви оцінюєте свою роботу сьогодні на уроці.
-           Молодець – 3 намистинки
-           Добре – 2 намистинки
-           Погано – жодної намистинки
-           Що найбільше сподобалось на уроці?
-           Що нового дізнались на уроці?
-           Тож давайте ці знання візьмемо собі. Встаньте. Зробіть руки ось так (руки перед собою) і швиденько заберемо собі нові знання. Стисніть долоньки.
Дуже ви були старанні –
Отже, всі ви учні гарні.
І за труд ваш на уроці
Вам подякувати хочу!
-           Покладіть на голівку долоньку, погладьте себе і скажіть золоті слова:
«Я сьогодні – молодець!».
-           Дітки, за те що ви сьогодні гарно працювали на уроці, дівчинка-осінь дарує вам ось такі осінні плоди (яблучка), щоб ви запам’ятали сьогоднішній урок.
VІІІ. Домашнє завдання Сл. 34
-           Виліпити інших членів гарбузової родини
Сл. 35
Додаток

Тест «Рослини восени»
1.  Як змінилося забарвлення листя на деревах і кущах восени?
а) стало зеленішим;
б) пожовкло, почервоніло.
2. Що ще відбувається з листям?
а) опадає;
б) росте.
3. Чому жовтіє і опадає листя?
а) тому що виростає нове;
б) меншає кількість сонця, вологи, тепла.
4. Вічнозелені дерева — це...
а) берези і клени;
б) хвойні дерева.
5. Вічнозелена трав’яниста рослина — це...
а) ромашка;
б) барвінок. 

Комментариев нет:

Отправить комментарий